Marketing Internetowy Rzeszów   Pożyczki Internetowe   Mango Credit   Kriokomora Rzeszów  
  
  Strona Główna
  Kurs Walut
  Euro
  Funt
  Dolar
  Frank Szwajcarski
  Korona Norweska
  Kontakt
 
 


Dolar Amerykański

Dolar jest walutą, która funkcjonuje obecnie w wielu krajach na całym świecie. Nazwa wywodzi się od używanej dawnej jednostki monetarnej - talara, a każdy z nich dzieli się na 100 centów. Mimo, iż nazwa została zarezerwowana dla wielu walut będących środkiem płatniczym w różnych krajach, pierwsze skojarzenie związane jest z pewnością z dolarem amerykańskim.

Dolar amerykański jest oficjalną walutą obowiązującą w Stanach Zjednoczonych, Mikronezji, Portoryko, Marianów Północnych, Wysp Marshalla, Panamy, Palau, Ekwadoru, Salwadoru, Timoru Wschodniego, Zimbabwe. W ostatnim czasie - od roku 2011, dolar amerykański stał się również jednostką monetarną funkcjonującą w Bonaire, Saby oraz Sint Eustatius. To, jaką wartością mógł poszczycić się dolar amerykański, bardzo ściśle powiązane było z parytetem złota.

Od roku 1973 powiązanie to zostało zerwane, w wyniku czego dolar amerykański przestał mieć jakiekolwiek oparcie w dobrach materialnych i stał się tym samym tak zwaną walutą płynną. Nominały banknotów dolara amerykańskiego są różne, jednak niektóre z nich są używane naprawdę rzadko. Każdemu nominałowi dolara odpowiada wizerunek ważnej osobistości amerykańskiej.

Najmniejszy nominał na banknocie (1) to wizerunek Georgea Washingtona, zaś na banknocie o najwyższej wartości (100 000) znalazła się osoba Woodrowa Wilsona. Monety tej amerykańskiej waluty występują zaś w następujących postaciach: 1, 5, 10, 25 oraz 50 centów, a także 1 dolar.