Marketing Internetowy Rzeszów   Pożyczki Internetowe   Mango Credit   Kriokomora Rzeszów  
  
  Strona Główna
  Kurs Walut
  Euro
  Funt
  Dolar
  Frank Szwajcarski
  Korona Norweska
  Kontakt
 
 


Euro - Wspólna Waluta Unii Europejskiej

Euro jest nazwą waluty, jaka została przyjęta w grudniu 1994 roku na posiedzeniu w Madrycie. Pod nazwą tą kryje się wspólna waluta europejska, którą zastąpione zostały waluty w wielu krajach, będących niekoniecznie członkami Unii Europejskiej. Obecnie spośród wszystkich państw tworzących Unię Europejską, w 17 waluta ta jest prawnym środkiem płatniczym.

Kraje, które nie przynależą do Unii Europejskiej, a w których waluta ta funkcjonuje, to Watykan, Monako, San Marino, Andora, Kosowo oraz Czarnogóra. Powstanie tejże waluty jest jak najbardziej naturalnym wynikiem integracji gospodarczej pomiędzy państwami tworzącymi Unię Europejską.

Szacuje się, że każdego dnia ponad 300 milionów ludzi posługuje się walutą euro, która funkcjonuje w ich krajach. Dodatkowo 200 milionów osób zamieszkuje państwa, gdzie waluta powiązana została właśnie z euro. Wśród wszystkich walut będących w obiegu, to właśnie euro posiada najwyższą wartość gotówkową. W każdym kraju należącym do strefy euro, banknoty tej waluty mają jednakowy wygląd.

Jeśli chodzi o monety to mają one jednakowy zarówno kształt jak i awers, różnią się natomiast rewersem, którego grafika zarezerwowana jest dla danego kraju. Zazwyczaj ta strona monety zajęta jest pewnymi charakterystycznymi dla państwa symbolami. Różna symbolika narodowa, a więc i jednocześnie grafika rewersu euro, nie wiąże się jednak z żadnymi przeszkodami w tym, aby euro Słowaka nie mogło być środkiem płatniczym na przykład we Francji.