Marketing Internetowy Rzeszów   Pożyczki Internetowe   Mango Credit   Kriokomora Rzeszów  
  
  Strona Główna
  Kurs Walut
  Euro
  Funt
  Dolar
  Frank Szwajcarski
  Korona Norweska
  Kontakt
 
 


Frank szwajcarski - Waluta Szwajcarii

Frank szwajcarski jest jednostką monetarną, jaka obowiązuje obecnie na terenie Szwecji oraz Lichtensteinu. Każdy frank szwajcarski podzielić można na 100 mniejszych jednostek, a w tym przypadku są to centymy. Warto zwrócić uwagę na to, iż w części niemieckojęzycznej, frank dzielony jest na 100 rappenów. Frank szwajcarski jest bez wątpienia jedną z najbardziej popularnych walut, jakie funkcjonują w obiegu na terenie całego świata.

Obok takich walut jak euro, dolar amerykański, jen oraz funta szterlinga, jest jedną z podstawowych walut wymienialnych. Nominały jakie znaleźć można na banknocie szwajcarskich franków to 10,20, 50, 100 200 a także 1000. Na banknotach można znaleźć takie postaci jak: Charles Edouard Jeanneret, Arthur Honegger, Sophie Taeuber-Arp, Alberto Giacometti, Charles Ferdinand Ramuz i Jacob Burckhardt. Na monetach franka szwajcarskiego występują zaś następujące wartości: 5, 10 oraz 20 centymów, a także 1, 2 i 5 franków.

Mimo, iż nazwa franka szwajcarskiego, mogłaby wiązać jej powstanie z konkretnym europejskim krajem, po raz pierwszy waluta ta zastosowana została na terenie Francji. Trafienie waluty do szwajcarskich kantorów było natomiast wynikiem działań Napoleona, dzięki któremu Szwajcarzy poznali francuskie odpowiedniki.

Od roku 1848 produkcja franków odbywała się już w całości na terenie Szwajcarii, a podmiotem odpowiedzialnym za ich emisję stał się Bank Szwajcarski. Przez wiele lat w obiegu pozostały jednak również momenty francuskie i włoskie, co związane było z poważnymi problemami gospodarczymi, z jakimi borykała się Szwajcaria