Marketing Internetowy Rzeszów   Pożyczki Internetowe   Mango Credit   Kriokomora Rzeszów  
  
  Strona Główna
  Kurs Walut
  Euro
  Funt
  Dolar
  Frank Szwajcarski
  Korona Norweska
  Kontakt
 
 


Funt - Waluta Wielkiej Brytanii

Funt jest walutą, która w Europie używana jest od VIII wieku. Z biegiem czasu waluta ta została wprowadzona również w innych krajach i obowiązuje tam do dzisiaj. Funt jest jednostką monetarną w następujących krajach i na następujących terytoriach: Egipcie, Falklandach, Gibraltarze, Guernsey, Wyspie Jersey, Libanie, Sudanie, Syrii, Szkocji, Wielkiej Brytanii, Wyspie Man oraz Wyspie Świętej Heleny.

Mówiąc o funcie najczęściej myślimy o jednostce monetarnej, jaka obowiązuje w Wielkiej Brytanii. W tym kraju funt funkcjonuje pod nieoficjalną nazwą szterlinga. Brytyjski funt dzieli się 100 pensów. Wśród nominałów monet będących w obiegu w tym kraju znajduje się 1, 2, 5, 10, 20, 50 pensów oraz 1 i 2 funty. Symbolem pensa jest literka p i niejednokrotnie tak właśnie w mowie potocznej nazywany jest przez ludzi posługujących się językiem angielskim.

Jeśli chodzi o banknoty to brytyjskie funty występują w następujących nominałach: 5, 10, 20 oraz 50 funtów. Symbol funta szterlinga to pisana w starym stylu duża litera L, która w celu zaznaczenia jej jako skrót, przekreślona jest dodatkowo poziomą linią. Taki skrót zaczerpnięty został z wywodzącego się z Łaciny słowa- libra, które dotyczy jednostki masy oraz wagi. Z tego też względu, w celu odróżnienia funta jako jednostki pieniężnej od funta jako jednostki masy, do nazwy dołączono słowo szterling. Określenie to można powiązać ze srebrem i przetłumaczyć jako „wysokiej próby”.