Marketing Internetowy Rzeszów   Pożyczki Internetowe   Mango Credit   Kriokomora Rzeszów  
  
  Strona Główna
  Kurs Walut
  Euro
  Funt
  Dolar
  Frank Szwajcarski
  Korona Norweska
  Kontakt
 
 


Korona Norweska - Waluta Norwegii

Walutą obowiązującą na terenie Norwegii jest obecnie korona. Ta jednostka monetarna w języku norweskim określana jest przez słowo „krone” i podzielić ją można na 100 równych części - nazywanym w Norwegii jako „øre”. Międzynarodowy kod tej norweskiej waluty to NOK. Nominały występujące na banknotach to 50, 100, 200, 500 oraz 1000 kroner, zaś te, które spotkać można na monetach to 50 øre oraz 1, 5, 10 i 20 kroner. Korona norweska jest środkiem płatniczym na terenie Norwegii od 1873 roku.

Jest wynikiem utworzenia Skandynawskiej Unii Monetarnej, która określiła zawarcie umowy między Danią, Szwecją i w późniejszym okresie także właśnie Norwegią, mającej na celu wprowadzenie wspólnej i zastąpienie tym samym dotychczasowych walut. Mimo, iż w wyniku działań prowadzonych podczas I Wojny Światowej, zawarta między Danią, Szwecją i Norwegią Unia rozpadła się, kraje te podjęły decyzję o pozostawieniu dotychczasowej nazwy waluty.

NOK cechuje się oczywiście, tak jak zresztą każda jednostka monetarna, zmiennym kursem, jednak można przeliczyć ją w przybliżeniu jako 0,60 polskiego złotego. Notowania średnich kursów korony norweskiej można śledzić na bieżąco za pośrednictwem na przykład Internetu. Warto zaznaczyć, że pod nazwą korona funkcjonuje także jednostka monetarna takich krajów jak Czechy, Estonia, Islandia, a także wspomniana już wcześniej Dania i Szwecja. Korona to także waluta historyczna - między innymi Austro-Węgier czy też Czechosłowacji.